Pasieka Miodna Bonarka liczy 5 uli, w których zamieszkało ok. 250 tys. pszczół łagodnej rasy kraińskiej, linia Galicja. Aby dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar, wokół została zaaranżowana również łąka kwietna. Pasieka powstała w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, której celem jest edukowanie, jak ważną rolę odgrywają te pożyteczne owady w życiu człowieka oraz jak duże jest ich znaczenia dla środowiska. Pasieka Miodna Bonarka będzie prowadzona przez Akademię Pszczelarza.
W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmian warzyw i wieloma owocami, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.
Pasieka Miodna Bonarka została ustawiona na zielonym wale w bezpiecznej odległości, przy oczku wodnym znajdującym się między CH Bonarka, a budynkami sąsiadujących biurowców. Przy Bonarce została również zaaranżowana łąka kwietna w taki sposób, by dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar. Również liczne tereny zielone okalające centrum tworzą przyjazne pszczołom środowisko. Pszczoły zamieszkujące pasiekę to pszczoły rasy kraińskiej, selekcjonowane w kierunku wysokiej łagodności. Nadają się do przydomowych pasiek również na terenach miejskich.
– Pasieki miejskie prowadzone przez doświadczonych pszczelarzy nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców. Ich celem jest zwracanie uwagi na znaczenie roli pszczoły miodnej w naszym życiu. Tego typu pasieki często prowokują do poszukiwania informacji na temat pszczół, wzbudzają zainteresowanie i dyskusję przez co mają duże znaczenie edukacyjne – mówi Monika Leleń z Akademii Pszczelarza.
– Założenie Pasieki Miodnej Bonarka jest kontynuacją szeregu działań prowadzonych od kilku lat przez właściciela obiektu, które zmierzają do zwiększenia bioróżnorodności na terenach otaczających centrum. W zeszłym roku przygotowując się do tego przedsięwzięcia, została założona również łąka kwietna z systemem nawadniającym, który obejmuje praktycznie całość zieleni wokół obiektu. Na dachu galerii stanęły donice z roślinami miododajnymi, a wiosną tego roku wykonane zostały kolejne nasadzenia na terenach zielonych w pobliżu zakładanej pasieki. Sama lokalizacja pasieki również nie była przypadkowa. Jest to zielony teren na przewyższeniu okalający zbiornik retencyjny, który również w tym roku został kompleksowo zmodernizowany – łącznie z okoliczną zielenią i systemem napowietrzającym. Całość realizowana jest w ramach polityki środowiskowej Nepi Rockcastle, w efekcie której Bonarka jest obiektem m.in. posiadającym certyfikat Breeam-in-Use na poziomie Excellent, w zakresie którego był wdrażany szereg podobnych inicjatyw m.in. hotele dla owadów czy zakładanie miejsc lęgowych dla ptaków – powiedział Jakub Zdebelak, dyrektor CH Bonarka.
Jakość i skalę wprowadzanych przez CH Bonarka rozwiązań w obszarze zrównoważonego rozwoju potwierdza certyfikat ekologiczny BREEM in Use z oceną „excellent”. Ta wysoka ocena oznacza realizację zrównoważonych założeń w co najmniej 70% – pozycjonuje centrum w czołówce najbardziej przyjaznych środowisku i ludziom centrów handlowych w Polsce.
W ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” centra handlowe NEPI Rockcastle opiekują się ponad milionem pszczół, które mieszkają w 7 pasiekach złożonych z 31 uli.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.cowulubzyczy.pl oraz w mediach społecznościowych CH Bonarka.
***
Bonarka to wielofunkcyjne centrum miejskie, powstałe na obszarze 19 ha poprzemysłowych terenów dawnych zakładów chemicznych w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Na ponad 92 tys. m² powierzchni użytkowej znajduje się 230 punktów handlowo-usługowych i restauracji, w tym Auchan, Media Expert, TK Maxx oraz kino Cinema City – jeden z największych multipleksów kinowych w Polsce. Do dyspozycji klientów jest bezpłatny parking, mogący pomieścić 3200 samochodów. Ponadto na terenie Bonarki znajduje się jeden z pierwszych na świecie ośrodków edukacyjno-wychowawczych w centrum handlowym: „Siemacha Spot”.
Właścicielem Bonarki jest NEPI Rockcastle Sp. z o.o. a zarządcą Apsys Polska S.A.
Więcej na https://www.bonarkacitycenter.pl/
Notatka prasowa to krótki tekst dziennikarski o charakterze informacyjnym. Jego zadaniem jest powiadomienie odbiorców o jakimś wydarzeniu, usłudze, produkcie, ewentualnie podanie dodatkowych informacji dotyczących tematu. Za pomocą artykułów opublikowanych na bazie notatki możemy budować naszą markę w mediach. Ale aby ktokolwiek chciał ją opublikować, notatka powinna być obiektywna, zwięzła, konkretna, przejrzysta, a przede wszystkim – ciekawa.
Podstawową umiejętnością, jaką powinna wykazać się osoba pisząca notatkę, jest zdolność informowania, przekazywania innym faktów na dany temat. Notatka powinna składać się z tytułu, ewentualnie podtytułów, lidu (pierwszy akapit po tytule zawierający w 2-3 zdaniach najważniejsze informacje), korpusu (kolejnych akapitów).
Wielu PR-owców zapomina, że notatka prasowa to nie artykuł sponsorowany. Powinniśmy wcielić się w rolę dziennikarza i napisać tekst jak najbardziej obiektywny i popierany faktami. Ważne, aby był także zwięzły i zawierał same konkrety bez tak zwanego lania wody.
Nie możemy zapomnieć o prawidłowym formatowaniu. Artykuł musi posiadać chwytliwy tytuł, akapity i śródtytuły. Zwróćmy uwagę na błędy stylistyczne i ortograficzne. Dzięki temu artykuł łatwiej się czyta i dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo, że dziennikarz w ogóle spojrzy na nasza pracę.
Wiele redakcji publikuje tylko takie teksty, które od razu, bez żadnych poprawek i przeróbek nadają się do druku. Dlatego tak ważne napisanie jest dobrej notatki prasowej, która nie będzie wymagać dodatkowej pracy dziennikarza.
Tytuł notatki musi być ciekawy i nie powinien zawierać nazwy firmy. W całym tekście zwróćmy uwagę na to, aby używać jak najmniej wersalików i wykrzykników.
Informacje dla prasy powinny także spełnić jeden podstawowy warunek – być informacją. Nasz komunikat musi być merytoryczny i konkretny, nieść wiedzę na dany temat, a nie odwoływać się do emocji.
Poniżej przedstawimy ci najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać tworząc notatkę prasową.
- Zasada odwróconej piramidy. Jak w większości tekstów prasowych, tak i w notatce należy przestrzegać zasady odwróconej piramidy – najważniejsze informacje powinny znaleźć się na początku tekstu, zaś wątki poboczne – na końcu.
- Rozpocznij od chwytliwego, interesującego tytułu. W leadzie przekaż najistotniejsze informacje, napisz, czego przede wszystkim dotyczy notatka. W pierwszych akapitach poinformuj co się wydarzyło (lub będzie się działo), kiedy i gdzie. To miejsce na podstawowe informacje o wydarzeniu. W dalszej kolejności zamieść wypowiedź osoby, którą z różnych względów uznasz za ważną – może to być szef firmy, osoba odpowiedzialna za organizację wydarzenia lub ekspert branżowy. Następnie możesz zamieścić bardziej szczegółowy opis wydarzenia, dodatkowe wypowiedzi, kontekst wydarzenia, jego przewidywane skutki itp.
- Selekcjonuj informacje. Wybierz do notatki tylko takie informacje, które twoim zdaniem okażą się dla dziennikarza najważniejsze. Unikaj zbyt rozbudowanych opisów, trzymaj się zasady “minimum słów – maksimum treści”. Pamiętaj o tym, aby informacje były aktualne i co najważniejsze – prawdziwe. Nie zamieszczaj w notatce prasowej niesprawdzonych danych.
- Zachowaj obiektywność. Staraj się omijać pełne emfazy opisy “najlepszej firmy na rynku, niekwestionowanego lidera swojej branży w całej galaktyce” itp. Skup się na konkretnych danych. Pomyśl, jak możesz uwiarygodnić to, o czym piszesz – czy będą to konkretne liczby, czy może wypowiedzi ekspertów? Unikaj promocji – notatka to tekst prasowy, a nie komunikat reklamowy.
- Zadbaj o odpowiednią formę. Pamiętaj, że notatka powinna mieć określoną długość – można spotkać opinie, że nie może ona przekraczać długością dwóch stron A4, jednak o ile to możliwe, postaraj się zmieścić ją na jednej. Jeśli notatka jest dłuższa, stosuj interesujące i zachęcające do dalszej lektury śródtytuły.
- Postaraj się o to, aby tekst był przejrzysty graficznie, nie przesadzaj też z wielkimi literami i wykrzyknikami.
- Zwracaj uwagę na błędy. Choć wydaje się to truizmem, sprawdź notatkę jeszcze raz przed jej wysłaniem, aby wychwycić ewentualne błędy.
- Dodawaj multimedia. Dołącz do swojej notatki zdjęcia z wydarzenia, materiały wideo, pliki audio z wypowiedziami osób na temat wydarzenia itp. Media bardzo chętnie przyjmują takie materiały i dołączają do publikowanych notatek. To oczywistość, jednak zadbaj o wysoką jakość dodawanych do notatki multimediów.
- Pozostaw namiary. W mailu, do którego dołączasz notatkę lub w samej notatce, zamieść kontakt do siebie lub/i innej osoby, na wypadek, gdyby dziennikarze chcieli uzyskać więcej informacji o konkretnym wydarzeniu.
Leave a comment